16
PAŹ
2024
Poznaliśmy zwycięzców Grand Video Awards 2024
W środę wieczorem poznaliśmy laureatów 10. edycji Grand Video Awards, czyli konkursu promującego najbardziej kreatywnych twórców wideo w sieci. Gala odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Nagrodę widzów przyznano Krzysztofowi Kudelskiemu za wideo „Drugi człowiek”. Najprościej Mówiąc został Kanałem Roku. Tytuł twórców 10-lecia otrzymał kanał Emce Kwadrat.
Do finału trafiło 47 filmów spośród ponad 400 zgłoszonych materiałów. Nominowanych i laureatów w dziesięciu kategoriach wybrało 14-osobowe jury.
– To jest bardzo ważny konkurs. I jest bardzo potrzebny – zaczął galę jeden z jurorów Marek Zając, zastępca dyrektora biura programowego Telewizji Polskiej. – Można wzruszyć ramionami i powiedzieć, że najważniejszy konkurs i plebiscyt w internecie odbywa się codziennie: lajki, odsłony, statystyki. Ale przecież o wartości literatury nie decydują wyłącznie najchętniej kupowane książki. O wartości filmu nie decyduje tylko Box Office. Tu jest różnie. Czasem zwyciężają ci najpopularniejsi, a czasem są to odkryte w tym konkursie perełki. Zresztą sami się dziś o tym przekonacie. I sami też wiecie, żeby wszystkiego nie oddawać algorytmowi. To jest bardzo kapryśne zwierzę. I żeby wszystkiego nie oddawać algorytmowi, niech ten konkurs trwa jeszcze następne… I tu wszyscy możemy sobie dodać, ile kolejnych lat – mówił Zając.
Lek. Mikołaj Kolasiński, współzałożyciel projektu Najprościej Mówiąc, otrzymał nagrody w kategoriach: Edukacja, nauka, technika za materiał „Czego nie uczą nas na medycynie? Wojna z cukrzycą” oraz Branded Content za „Ile cukru masz we krwi?”. Najprościej Mówiąc to również laureat nagrody specjalnej za Kanał Roku.
– Zdrowiem interesujemy się najczęściej wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Cieszę się, że doceniacie to, że sposób, w jaki o zdrowiu i medycynie mówimy, potrafi być ciekawy, inspirujący, również wtedy, gdy jesteśmy zdrowi – mówił Mikołaj Kolasiński, odbierając nagrodę w kategorii Edukacja, nauka, technika.
W kategorii Hobby zwyciężył Piotr Horzela (Piotr Horzela – Opowiada) za „Wilki, »trujące« oleice, podglądanie borsuka i inne leśne zdarzenia”.
– Chyba najbardziej dziękuję moim rodzicom, którzy zarazili mnie tym lasem. Wychowałem się w lesie. Przeklinałem strasznie, że mieszkałem 12 kilometrów od najbliższego spożywczaka, ale – jak widać – udało się z tego coś ukuć – mówił podczas gali Piotr Horzela.
Laureatem w kategorii Kultura i sztuka został Maciej Żuk za materiał „złoTOwłosy”.
W kategorii Vertical video nagrodę dostał Bethink (Więcej Niż Matura) za materiał „Narządy homologiczne i analogiczne – czym się różnią?”.
Adam Chill Woźniakiewicz (AdamChill) z materiałem „Szwajcaria na budżecie – spanie w kabriolecie” zwyciężył w kategorii Podróże.
Za film „Nic nie czuję” Anita Bugajska i Janusz Schwertner otrzymali nagrodę w kategorii Publicystyka.
– Ten film był dla nas przede wszystkim krzykiem, chcieliśmy zwrócić uwagę na tragiczny stan psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce. To jest też film o takiej dojmującej samotności, ale i niezwykłej wrażliwości bohaterów. I tych nastoletnich, i ich rodziców – mówiła ze sceny Anita Bugajska. I dodała: – Napisała do mnie nastoletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, że ten film obejrzała z rodzicami. I bardzo nam za ten film dziękuje, bo dzięki niemu rodzice zrozumieli, że to co się z nią dzieje, jej stan, to nie jest fanaberia i żaden wymyśl wymyśl. I po prostu zaczęli ze sobą rozmawiać.
W kategorii Wideorozmowa zwyciężył dr Maciej Kawecki (This Is IT) za materiał „Odkrywa włókna czasu naszej przestrzeni! | prof. Dawid Kielak”.
Najlepszy w kategorii Wideoklip był Maciej Adamczak (2020) za „Otsochodzi – »Piegi«”.
W kategorii Odpowiedzialność społeczna nagrodzony został Krzysztof Kudelski (Justyna Mazur-Kudelska) za wideo „Drugi człowiek”. Kuderski otrzymał również Nagrodę Widzów.
Nagrodą specjalną za Debiut Roku nagrodzono kanał Młode Głowy.
– Debiut Roku przyznaliśmy ostatni raz w 2018 roku, otrzymał go Rafał Gębura. Ciężko sobie wyobrazić, że można mówić o Rafale, że jest debiutantem. Statuetkę otrzyma dzisiaj zespół, który nas zachwycił. Zespół, który zostawił bardzo duży ślad w sercach wszystkich jurorów – mówiła Weronika Mirowska, przewodnicząca jury i dyrektorka wydawnicza „Press”.
Prezeska Fundacji UNAWEZA Martyna Wojciechowska, odbierając nagrodę, stwierdziła: – Skończyłam w zeszłym tygodniu 50 lat. Nie sądziłam, że przyjdzie mi debiutować, po tylu latach w mediach też. Jestem szalenie wzruszona.
Tytuł twórców 10-lecia otrzymał duet Emce Kwadrat, który przez 10 lat zdobył 26 nominacji, siedem wygranych w kategoriach głównych i tytuł Osobowości roku w 2016 roku.
Huyen Pham opowiadała: – 10 lat temu opublikowaliśmy pierwszy materiał w internecie i zupełnie nie spodziewaliśmy się, jak to bardzo zmieni nasze życie, jak robienie filmów popularno-naukowych wpłynie na naszą tożsamość.
W pracach jury uczestniczyli: Marcin Dworucha (managing director, producer & partner, F25 Production House), Paweł Janas (creative director), Kamil Adam Janko (producent i reżyser filmów animowanych, założyciel studia MegaSpaceFighter), Olga Ładna-Toeplitz (producent / CEO, Cheese Film), Dawid Kaźmierczak (founder & CCO, Polot), Mateusz Kulczycki (sound designer, co-owner, Studio Cocosound), Armin Kurasz (reżyser, Point of You), Mieszko Mahboob (reżyser dźwięku, właściciel Zgrywa Studio), Agnieszka Maszewska (dyrektorka marketingu i komunikacji, Jet Line), Weronika Mirowska (dyrektor wydawnicza „Press”, przewodnicząca jury), Łukasz Muszyński (redaktor naczelny Filmweb), Piotr Onopa (reżyser, Match & Spark), Magdalena Widuch (CEO, Coloroffon Film), Marek Zając (zastępca dyrektora biura programowego TVP).